Surowe orzechy czy orzechy prażone? Czy pieczenie wpływa na ich smak?
Orzechy są bogate w wartości odżywcze takie jak: białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, a także minerały, m.in. fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas, sód czy też cynk. Spożywane z umiarem, orzechy mogą być świetnym i pożywnym dodatkiem do większości posiłków. Mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, chorób sercowo – naczyniowych, a także może przyczyniać się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto orzechy bardzo pozytywnie wpływają na stan włosów, skóry i paznokci, a także na młody wygląd.
Gdy myślimy o orzechach, mamy w głowie dwa typy: surowe lub prażone. Oba typy mają podobną ilość białka i węglowodanów. Surowe mają więcej błonnika, podczas gdy prażone orzechy mają więcej zdrowych tłuszczy.
Jakie są różnice pomiędzy surowymi a prażonymi orzechami?
Orzechy możemy prażyć na wiele sposobów: w piekarniku na patelni, a nawet w mikrofali. Wszystkie metody polepszają smak i teksturę orzechów. Pieczenie uwalnia aromatyczne olejki orzechów i ich powierzchnia karmelizuje się. Wniosek? Surowe orzechy smakują dobrze, ale prażone orzechy są pełne aromatu, cudownego zapachu, chrupkie i kruche.
Prażenie nie tylko polepsza smak orzechów, ale również zmniejsza ryzyko do minimum obecności groźnej bakterii, jaką jest Salmonella i E.coli, za to surowe orzechy zawierają mniej sodu.
Które orzechy są lepsze?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które orzechy są lepsze. Warto mieć w swojej diecie zarówno orzechy surowe, jak i prażone. Wiele z potencjalnych ryzyk związanych z jedzeniem orzechów jest minimalizowanych i zależnych od różnych czynników takich jak:
proces pieczenia
przechowywanie
ilość soli
dodatek składników zwiększających smak.
Ważne jest by dokładne czytanie etykiet na produktach.
Odpowiedni proces prażenia jest bardzo ważny w kontekście zachowania wartości odżywczych orzechów. Prażenie może uszkodzić wielonienasycone tłuszcze, które są podatne na utlenianie. Ponadto mogą utracić wiele cennych witamin.
Dlatego w NUT LOLA bardzo pilnujemy, aby proces prażenia był odpowiedni.
Nie siekamy orzechów!
Pieczenie powinno następować w niskiej temperaturze.
Poprzez przestrzeganie tych czynności minimalizujemy ryzyko utlenienia się orzechów i straty witamin!
Ogólnie prażenie orzechów powinno odbywać się w temperaturze od 120 – 150 stopni Celsjusza od 6 do 45 min z zastrzeżeniem, że temperatury i czas powinien być różny dla poszczególnych rodzajów orzechów.
U nas masz pewność, że granolę wypiekamy w temperaturze mniejszej niż 140 stopni, więc produkt, który spożywasz jest pełny witamin i minerałów.
Dbamy o Twoje zdrowie, dlatego dopracowujemy każdy szczegół naszego wypieku.
Jak przechowywać orzechy i granolę?
W pokojowej temperaturze, w zamkniętym, szczelnym opakowaniu, bez dostępu do światła. Wtedy orzechy zachowują na długo świeżość.
W NUT LOLA używamy różnych rodzajów takich jak: orzechy nerkowca i orzechy laskowe w granoli NUT CHOCO, orzechy brazylijskie w CLASSIC granoli, orzeszki ziemne bez soli w granoli PEANUT i inne. Sprawdź wszystkie nasze smaki! 🙂
Chrupnij sobie zdrowie!!